Policisté brutálně napadli účastníky technoparty. Zásah si vyžádal několik zranění a škody na majetku zúčastněných. Právníci Ligy podali k soudu žalobu na ochranu osobnosti a na náhradu škody, které soud vyhověl a přiznal chybu policistům, kteří museli žalující straně zaplatit 100 tisíc korun odškodného.
Ondřej H. a Pavel K. se v červenci 2005 zúčastnili technoparty. Druhý den na akci zavítali také policisté, kteří však hudební veselí s ostatními účastníky akce nesdíleli. Přestože byla taneční párty pořádána na legálně pronajatém pozemku, vyzvala policie přítomné, aby areál opustili a akci ukončili. Nikdo však s předčasným ukončením nepočítal, proto bylo mnoho lidí v podnapilém stavu a za volant usednout nemohli. Mezi nimi také Ondřej H. a Pavel K. Ti požádali policisty o radu, kde mohou odstavit auto a počkat, než řidič vystřízliví.
Při čekání na odstavné ploše vedle dálnice, kam je policie odkázala, se oba muži stali svědky nečekaného a brutálního zásahu policistů na zbylé účastníky akce. Policisté vytlačovali lidi ven z areálu, některé z nich fyzicky napadli a při celém zásahu použili velké množství slzného plynu.
Pro jistotu seděli v autě. Dovnitř jim však policisté vhodili dýmovnici
Ondřej H. a Pavel K. zůstali pro větší bezpečnost sedět v autě se zavřenými okny. Ve chvíli, kdy však jeden z nich okénko pootevřel, vlétly dovnitř vozu dvě zapálené dýmovnice, které během pár vteřin zaplnili prostor auta dýmem. Oba muži se snažili co nejdříve dostat ven. Pavel K. si však ve stejný moment všiml, že jedna z dýmovnic zapálila sedadlo. Při pokusu dýmovnice z auta odstranit k němu ale přiběhl policista a silným úderem mu podrazil nohy a udeřil do zad.
Po krátké chvíli se Pavlovi K. podařilo policistovi vyprostit a utéct. Nedaleko se setkal se svým kamarádem, který ho znovu upozornil na to, že dýmovnice v autě stále hoří. Proto ji znovu běželi uhasit.
Muž se zeptal na identifikaci policisty. Ten mu za to nastříkal slzný plyn do očí
Po cestě si Pavel K. všiml policisty, s nímž měl potyčku, a požádal ho o služební číslo. Policista mu jej však odmítl sdělit, a protože neměl číslo ani na sobě, muž si policistu vyfotil. V tu chvíli mu ovšem policista nastříkal slzný plyn přímo do očí.
Po incidentu odjeli oba účastníci párty poškozeným autem k nejbližší stanici dopravní policie, kde oznámili jednání policistů a nahlásili vzniklé škody. O dva měsíce později jsme na zasahující policisty podali trestní oznámení. O pět let později vydal soud konečný rozsudek, který nařizoval policistům uhradit mužům dohromady 100 tisíc korun odškodnění a náklady za soudní řízení v plné výši.
Podniknuté kroky:
- září 2005 – Podáno trestní oznámení.
- leden 2006 – Inspekce ministra vnitra usnesením trestní oznámení odložila.
- leden 2006 – Podána stížnost, která byla následně zamítnuta okresním státním zastupitelstvím.
- červenec 2007 – Podána žaloba na ochranu osobnosti a na náhradu škody (žaloba na náhradu škody posléze vzata zpět, jelikož žalobce nemohl prokázat, že byl vlastníkem vozu, na němž byla policisty způsobena škoda).
- červen 2008 – Částečně vyhovující rozsudek Městského soudu v Praze (odškodnění ve výši 20, resp. 10 tisíc korun, bez náhrady nákladů řízení), proti němuž se žalobci odvolali.
- červen 2010 – Vyhovující rozsudek Vrchního soudu v Praze, kterým bylo žalobcům přiznáno odškodnění ve výši 60, resp. 40 tisíc korun a náhrada nákladů řízení v plné výši.