Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý ráno setkal se zástupci obětí nedobrovolných sterilizací. V jejich snaze dosáhnout znovuotevření tématu odškodnění protiprávních sterilizací je podpořil a předal věc k dalšímu jednání ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi. Dnešní setkání iniciovala bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a předcházelo mu jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Premiér si vyslechl dvě přímá svědectví sterilizovaných žen. Paní Radka Hančilová byla sterilizována při druhém porodu ve svých dvaceti letech v kladenské nemocnici. Souhlas se sterilizací dostala podepsat až zpětně po probuzení z narkózy, a to i přes opakované zvracení. O dalších dvacet let později přivedla na svět dceru. Cesta k ní trvala tři roky, během nichž podstoupila deset umělých oplodnění. Druhou ženou byla dlouholetá bojovnice za práva sterilizovaných žen Elena Gorolová.
Na jednání se diskutovalo i o věcném záměru zákona o odškodnění sterilizovaných žen z roku 2015. Za jeho největší nedostatek vidí zástupci žen v nadhodnoceném počtu obětí. K tomu uvádí Ladislav Zamboj z Poradny pro občanství: „Kvalifikovaný odhad počtu úspěšných žadatelů je 400 oproti původním zhruba 7000. Celkové náklady by neměly přesáhnout 120 milionů korun.“ Nemožnost domoci se spravedlnosti soudní cestou, včetně ustálené judikatury Evropského soudu pro lidská práva, premiérovi představili Sandra Pašková z Ligy lidských práv a náměstek pro legislativu ve zdravotnictví Radek Policar, s nimiž budou zástupci v jednání dále pokračovat.