Pokřikujícího muže a jeho dva kamarády policisté zavřeli do cely, kde museli muži čelit brutálním útokům ze strany policie. Po převozu mužů na záchytku bez udání důvodu jim násilím odebrali krev pro zjištění přítomnosti alkoholu. Když na trestní oznámení podaná poškozenými soud nereagoval, ujali se řešení případu právníci Ligy.
Jednoho srpnového rána roku 2010 snídali tři muži před obchodem v Uherském Brodě. Když kolem nich projel policejní vůz, jeden z mužů, Robin S., na strážníky z legrace zavolal, aby mu přivolali jednoho z jejich kolegů, se kterým měl dotyčný v předchozích dobách nepříjemnou potyčku. Auto zastavilo a o pár minut později dorazilo další. Policisté sedící v obou vozech vyskočili a vrhli se na pokřikujícího muže. Ranami nešetřil zejména policista, kterého si předtím Robin S. vyžadoval.
Násilí v cele, nerespektování práv zadržených
Poté, co policisté usoudili, že je muž dostatečně potrestaný, naložili jej do jednoho z aut. Jeho dva přátelé, Aleš N. a Tomáš M., však proti tomu protestovali, proto je strážníci rovněž spoutali a všechny tři převezli na policejní stanici. Robina S. zavřeli do cely, kde ho přítomní policisté brutálně zbili.
Ani u jednoho ze zadržených policie nerespektovala práva, která náleží osobám omezených na svobodě. Po téměř pětihodinovém čekání byli všichni muži převezeni na záchytnou stanici do Kroměříže. Aleši N. policisté proti jeho vůli provedli odběr krve, zatímco se na něj vrhli, shodili na zem a vypáčili jednu ruku.
Když na trestní oznámení podaná poškozenými soud nereagoval, vložila se do řešení případu Liga lidských práv.
Podniknuté kroky:
- listopad 2010 – podáno trestní oznámení (pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, /těžké/ ublížení na zdraví a omezování osobní svobody). Oznámení bylo šetřeno jako stížnost na postup policie.
- prosinec 2010 – stížnost proti odložení věci (po vyrozumění Inspekce Policie ČR, která listopadové trestní podání opět vyhodnotila jako stížnost na postupu policistů).