Štrasburský soud: Smrt muže na brněnské policejní stanici nebyla řádně prošetřena

16. února 2012

Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl o tom, že české orgány nedostatečně prošetřily okolnosti, za kterých v červnu 2002 na policejní stanici v Brně zemřel třiadvacetiletý pan Pecha.

Podle soudu navíc k úmrtí vůbec nemuselo dojít, pokud by jej policisté nevedli po schodišti, kde nejsou mříže na oknech nebo pokud by tohoto 58 kilogramů vážícího mladíka lépe hlídali. „Soud tak dospěl k názoru, že došlo k porušení práva pana Pechy na život a pozůstalým přiznal odškodné ve výši celkem 20 tisíc EUR,“ řekl předseda Ligy lidských práv David Zahumenský.

Pan Pecha byl zadržen policisty pro podezření, že odcizil videorekordér, a eskortován na policejní stanici v Brně-Králově Poli. O několik hodin později jej již po osmimetrovém pádu z okna policejní stanice odvážela sanitka do nemocnice, kde zraněním podlehl. Dnes, po deseti letech, již není možné zjistit, co přesně se tehdy na policejní stanici stalo. Státní orgány od počátku za jedinou možnou příčinu považovaly sebevraždu. Družka pana Pechy ale nikdy nevěřila tomu, že by se mladík sám od sebe rozhodl pro sebevražedný skok. Podle jejích slov byl v dobrém zdravotním stavu a čekali spolu dítě. Obávala se, že proti němu mohlo být použito násilí, podala proto trestní oznámení a vyhledala pomoc právníků Ligy lidských práv, kteří ji v dalším řízení zastupovali.

Důvěryhodnosti policejní verze nepřispěla řada okolností případu, například to, že:

– Pan Pecha byl na stanici držen po dobu šesti hodin. Vyšetřování přitom neobjasnilo, co se s ním dělo a s kým přišel do kontaktu.

– První kroky k prošetření úmrtí pana Pechy prováděli policisté ze stejné policejní stanice, kde k úmrtí došlo – tedy kolegové policistů, kteří jej doprovázeli po schodišti v době, kdy měl proskočit oknem.

– Otázky pro kriminologa provádějícího pitvu nezahrnovaly například to, zda měl pan Pecha potrhané oblečení nebo zda některá ze zranění by mohla svědčit pro to, že vůči němu bylo použito násilí.

– Odborný posudek byl zpracován znalcem, který v té době vyučoval na policejní akademii (a později se stal dokonce jejím šéfem) a obsahoval řadu chyb a protimluvů (např. že na jednom místě znalec uvedl, že pan Pecha dopadl na nohy, jinde pak zase že dopadl na hlavu).

Bližší informace poskytneme po podrobném seznámení se s rozsudkem na předem ohlášené tiskové konferenci dnes ve 13: 00 v kavárně Trojka na Dominikánské ulici v Brně.

Po skončení konference cca v 15:00 poskytnou bližší informace:

David Zahumenský, předseda a právník Ligy lidských práv, tel. 608 719 535

Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv, tel. 777 893 871

Rozhodnutí soudu naleznete zde.