Porodní plán si některé rodičky nechávají sepisovat u právníka

17. ledna 2018

Stále víc rodiček přichází do porodnice s porodním plánem. Tedy seznamem pokynů nebo přání, z nichž některá mohou být přinejmenším překvapivá. Plán si některé rodičky nechávají sepisovat i u právníka. Ministerstvo zdravotnictví některá přání kritizuje.

(Zprávu vydal server iRozhlas.cz, autorkou reportáže je Veronika Hlaváčová.)

Český rozhlas má k dispozici porodní plán o 70 bodech. Stojí v něm: „Zdržte se nevhodných mimických a slovních komentářů. Jak jistě víte, tyto mohou negativně ovlivňovat průběh porodu.“

Tento porodní plán rodička odevzdala porodníkům v Olomouckém kraji. V šestistránkovém dokumentu, který sepsal právník a notář na něm ověřil podpis, dál uvádí, že narozené dítě nechce měřit ani popisovat jménem.

Odmítá vaginální vyšetření a během porodu nechce poslouchat výzvy lékařů. „Chci tlačit podle svých pocitů, nepřeji si být do tlačení nucena. Tělo může vypuzovat dítě samo. Nepřeji si polohu při vypuzení plodu vleže na zádech,“ popisuje rodička.

Reakce na realitu v porodnicích

Porodní plány nosí některé ženy do porodnice většinou několik týdnů před porodem. Zastává se jich Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv. „Já bych k tomu řekla, že porodní plány žen hlavně reagují na realitu v porodnicích. Nemyslím si, že by ženy do porodních plánů psaly něco, co by bylo úplně mimo realitu, je to reakce na tu negativní zkušenost,“ řekla Candigliota Radiožurnálu.

Candigliota dál vysvětluje, že přístup k rodičce se v Česku výrazně liší. „Je velký rozdíl mezi různými nemocnicemi a je také rozdíl v rámci každé nemocnice, na jaký personál rodička natrefí. Poskytovatel služeb obecně, a týká se to i lékařů, je tady od toho, aby nabízel služby, aby vysvětloval, co on považuje ze svého pohledu za optimální, a je to na tom zákazníkovi, aby se rozhodl, co chce a co nechce. To lékaři často odmítají akceptovat, že i žena, když nechce nástřih hráze, tak jí ho provádět nemají. Nebo když nechce rodit v leže na zádech, tak ji do toho nemají nutit a držet ji tam násilím. Ale to se bohužel občas děje,“ myslí si Candigliota.

Vlastní plán

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula říká, že některá přání v rozporu s lékařskými pravidly může porodník odmítnout a nebude mu hrozit postih.

„Pokud by si matka vymýšlela procedury, které jsou v nesouladu s praxí procedury lege artis, to znamená v souladu se stávajícím stavem poznání, tak je logické, že porodník se podle nich nemůže řídit a že by to bylo nějakým způsobem ohrožující, jak případně pro život matky nebo plodu nebo samozřejmě s rizikem jejich poškození. A v takovémto případě nejen že ten plán je nevymahatelný, ale bylo by naprosto kontraproduktivní podle něj postupovat,“ popsal Prymula.

Prymula doplňuje, že některé nemocnice budoucím matkám nabízejí svůj vzor porodního plánu, kde si zaškrtávají svá přání. „To je svým způsobem takový návod, jakým způsobem postupovat a jakým způsobem rodit a je to i svým způsobem návod, aby matka věděla, jak bude celý proces probíhat. Na druhou stranu, pokud je přinesen individuální plán, tak to zdravotnické zařízení a konkrétní lékař či sestra by měla tento plán projít s rodičkou a jasně se vyjádřit k těm věcem, které jsou problematické, a tam, kde jsou opravdu proti zdravému rozumu, tak to rozhodně akceptovat nemůžeme,“ řekl Prymula.

Úspěch u soudu

Právník Petr Šustek, který se specializuje na zdravotnické právo, si myslí, že by se někteří lékaři před soud kvůli nesplnění přání v porodním plánu dostat mohli. „Asi si dokážu představit, že udělali něco, co udělat nemuseli, a dokonce to udělali v rozporu s přáním rodičky. Pak bude ten spor do jisté míry stát na tom, jestli bylo nutné takový výkon provádět, nebo ne, například nastřihnutí hráze. Tady si dokážu představit, že by mohla být rodička nějakým způsobem úspěšná u soudu, ale nečekejte horentní sumy. Asi by vysoudila omluvu a například nějakou symbolickou částku,“ myslí si Šustek.

Porodní plány začaly být populární hlavně po přijetí zákona o zdravotních službách, který platí od roku 2012.