Lékaři ženu bez jejího vědomí sterilizovali, policie přesto vyšetřování zastavila

Leden 2009

Právníci Ligy se zabývali případem nedobrovolné sterilizace ženy. Policie vyšetřování trestního oznámení ale předčasně ukončila, proto právníci poslali stížnost Evropskému soudu pro lidská práva. Krajský soud poté rozhodl, že zákrok byl protiprávní a nemocnice se musí poškozené omluvit a zaplatit odškodné 200 tisíc korun.

Další případ, kdy lékaři znemožnili nic netušící ženě mít ještě někdy dítě, se stal v severních Čechách. Ženě, která po porodu svého čtvrtého dítěte přišla o další reprodukční možnosti, bylo 33 let. Ke sterilizaci informovaný souhlas nedala.

Proto jsme spolu s ní podali na nemocnici žalobu. Soudy rozhodly, že byl zákrok protiprávní a nemocnice se musela ženě omluvit a zaplatit jí 200 tisíc korun.

I přes ponižující charakter činu, kterého se lékaři na ženě dopustili, policie vyšetřování ukončila. Obrátili jsme se také na státního zástupce, který nám rovněž nevyhověl. Kvůli neférovému jednání jsme zaslali stížnost až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Žena u Evropského soudu pro lidská práva uspěla a dohodla se s vládou na mimosoudním odškodnění ve výši 10.000 eur společně s přiznáním pochybení.

Podniknuté kroky:

  • 2005 – podána žaloba na ochranu osobnosti
  • leden 2008 – policie vyšetřování trestního oznámení předčasně ukončila, poslána stížnost Evropskému soudu pro lidská práva na porušení článků Evropské úmluvy o lidských právech
  • konec 2008 – Krajský soud rozhodl, že sterilizace byla protiprávní, že se nemocnice musí ženě omluvit a že jí náleží také odškodnění, ale přiznal nedůstojných 50 tisíc korun
  • 2009 – podáno odvolání
  • 2009 – Vrchní soud v Praze odškodnění pro sterilizovanou ženu zvýšil na celkem 200 tisíc korun

Případ je uzavřen. Nemocnice se ženě omluvila a zaplatila 200 tisíc korun.