Případy k tématu "Soudnictví a policie"

Podporujeme kvalitnější a rychle fungující justici a férovější práci policie. Pomáháme lidem bránit se proti soudním průtahům. Prosazujeme vznik nezávislého kontrolního orgánu, který by prošetřoval případy policejního násilí a zneužívání pravomocí policie. Zajišťujeme bezplatnou právní pomoc a zastoupení před soudy.

Policie se pomstila příznivcům squattingu

Leden 2019

Mladí lidé se spontánně shromáždili na podporu squatterského způsobu života. Policie proti nim hrubě zasáhla, aniž by účastníci udělali cokoliv protizákonného. Na policejní stanici byli vystaveni otřesným a ponižujícím podmínkám. Právníci Ligy vyhodnotili, že policisté pochybili a porušili řadu práv zadržených.

Strážníci zadrželi seniora a znemožnili mu vyjádřit se na zastupitelstvu

Květen 2016

Znojemský senior chtěl na zasedání městských zastupitelů vyjádřit svůj negativní názor na činnost radních. To mu však znemožnili strážníci, kteří jej ztotožnili a předvedli na policejní stanici. Než se vše vyjasnilo, schůze skončila. Právníci Ligy se případu ujali poté, co radní podali na seniora trestní oznámení pro pomluvu. Vzhledem k tomu, že došlo k zásahu do celé řady práv […]

Policisté zavřeli muže do cely, kde ho spoutali a zbili

Červenec 2013

Muže vracejícího se z baru v nočních hodinách domů zastavila hlídka městské policie a odvezla jej na policejní stanici. Tam si jej převzali policisté, kteří jej zavřeli do cely, kde musel snášet jejich násilné jednání. Právníci Ligy se případem zabývali nejen kvůli hrubému a protizákonnému jednání policie, ale i proto, že Inspekce policie odmítla případ řádně vyšetřit.

Smrt muže na policejní stanici nebyla řádně prošetřena. Štrasburský soud uznal rodině odškodnění

Únor 2012

Třiadvacetiletý Vladimír Pecha obviněný z krádeže vypadl z okna policejní služebny a zemřel. Policejní orgány rozhodly, že se jednalo o sebevraždu a vyšetřování odložily. S tím však nesouhlasili pozůstalí, podle nichž se jednalo o vraždu ze strany policistů. Případ se dostal až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že české orgány prošetřily okolnosti úmrtí muže nedostatečně. Soud tak dospěl k názoru, že […]

Policie nerespektovala práva zadržených mladíků, kteří policisty provokovali pokřikováním

Prosinec 2010

Pokřikujícího muže a jeho dva kamarády policisté zavřeli do cely, kde museli muži čelit brutálním útokům ze strany policie. Po převozu mužů na záchytku bez udání důvodu jim násilím odebrali krev pro zjištění přítomnosti alkoholu. Když na trestní oznámení podaná poškozenými soud nereagoval, ujali se řešení případu právníci Ligy.