Záchranná služba Jihomoravského kraje podává stížnost k Ústavnímu soudu kvůli domácímu porodu. Jde o výrazný posun ve sporu mezi matkou dítěte a lékaři, který se táhne už od roku 2010 a který pravidelně vyostřuje debatu o domácích porodech.
Zprávy z médií k tématu "Zdravotnictví"
První pokuta za domácí porody. Asistentka má platit 120 tisíc
Ve sporu, zda v Česku umožnit vedení plánovaných domácích porodů vyškoleným porodním asistentkám, padla první pokuta pro jednu z nich. Hana Johanka Kubaňová má podle rozhodnutí Středočeského kraje platit 120 tisíc korun za několik porodů, u kterých od roku 2016 asistovala. K jednomu nechala přivolat záchranku, novorozence sama úspěšně resuscitovala.
Porodní plán si některé rodičky nechávají sepisovat u právníka
Stále víc rodiček přichází do porodnice s porodním plánem. Tedy seznamem pokynů nebo přání, z nichž některá mohou být přinejmenším překvapivá. Plán si některé rodičky nechávají sepisovat i u právníka. Ministerstvo zdravotnictví některá přání kritizuje.
Soud uložil ministerstvu znovu rozhodovat o zveřejnění analýzy
Ministerstvo zdravotnictví bude muset znovu rozhodovat o tom, jestli zveřejní svou analýzu o trestní odpovědnosti žen, které rodily doma. Před lety materiál odmítlo poskytnout právničce Ligy lidských práv, která o něj požádala. Po sedmi letech soudních sporů dnes pražský městský soud vedení resortu nařídil, aby se věcí zabývalo znovu. Přímo mu ale neuložil, v jakém rozsahu by mělo informace zpřístupnit. […]
Seznamy o kvalitě porodnic v utajení. Matka, která marně žádá o informace, podává žalobu
Počet porodů, císařských řezů, zranění rodiček či třeba špatně provedených nástřihů hráze. Dvojnásobná matka Jarmila Hnilicová z Prahy poprvé žádala statistické údaje o všech porodnicích v Česku téměř před dvěma lety. Informace ji tehdy zajímaly jako budoucí rodičku, která si chtěla vybrat co možná nejlepší zařízení. Dosud však informace i přes opakovaná odvolání a stížnosti nedostala.